Wednesday, February 8, 2012

Koreast

Nüüd on lennupiletid olemas ning viisa on Lõuna-Korea Helsingi saatkonnas tegemisel. Lendan Finnairiga Incheoni rahvusvahelisse lennujaama ning sealt edasi Daegusse rongiga või bussiga. Väljalend on 25. veebruaril ja kuna edasi-tagasi ostes tuleb hind palju odavam, siis tagasilend on ka juba teada - 20. juuni. Koos ajavahega läheb lennu peale 18,5 tundi, seega olen seal kohal alles 26. veebruaril.

Viisavabalt saavad Euroopa Liidu kodanikud viibida Koreas kuni 90 päeva, aga kuna ma olen seal 4 kuud, siis on juba tarvis eelnevalt viisa vormistada. Eestis Lõuna-Korea saatkonda pole, seega pidi otsima naaberriikide seast. Lähim saatkond ongi Helsingis, kust ma oma viisa saan.

Aga nüüd Koreast. Mida ma praegu sellest kaugest riigist tean? Pärast on huvitav võrrelda, mida arvan/tean sellest riigist praegu ja mida peale seal elamist.
Lõuna-Korea on väga kõrge inimarengutasemega (maailma arvestuses 15nes vs Eesti 34) ja tugeva majandusega riik. Korea on üks neljast "Aasia Tiigrist" ning G20 liige.
Pealinn on Seoul, kus elab 10,5 millionit elaniku.
Lõuna-Korea brändid nagu LG Electronics, Samsung, Kia Motors, Hyundai, Daewoo peaksid olema kõigile tuttavad. Kuid Lõuna-Koreal on ka mitmeid teisi maailmasuuri ettevõtteid, mis tõmbavaid ligi kõige tuntumaid investoreid nagu Warren Buffetit. Tööstuslike brändide rohkus tähendab seda, et riigi eksport on väga suur ning välisvaluutat tuleb palju sisse, mille pealt saabki heaolu üles rajada.
Olen lugenud, et korealased on natsionalistlikud ning pigem ei salli teisi asiaate ning peavad oma rahvust kõige edukamaks. Arvan, et see on tugev üldistus ja pigem vanema elanikkonna mõtlemismall, kuid eks näis. Kindlasti on selleks ka põhjuseid, näiteks Lõuna-Korea kodanikest on 99% etnilised korealased ning kuigi on riik kannatanud mitmete okupatsioonide ja sõdade all, siis on ta sellegi poolest väga edukas.
Religioon - erinevatest allikatest vaadates selgub, et peaks umbes nii olema - 30% kristlased, 23% budistid, 1% muud usundid ja ülejäänud 46% ehk siis ligi pool on ebareligioossed. Igal juhul tundub, et religioon on rohkem hinnas, kui eestlastel.
Toit - eks ta selline aasia toit ole. Palju riisi ja kala, aga - see saab kindlasti olema üks esimestest kultuuri šokkidest.
Kliima - natuke soojem kui meil, aga oleneb palju regioonist ning mägede lähedusest. Ilmateate järgi on Daegus praegu nulli-lähedane temperaatur. Mägedest rääkides - neid on palju, aga mitte väga kõrged - kuni 2000m merepinnast. Vähemalt on ikka mäed, mitte nagu Eestis, mille puhul Munamägi on vaid pisike küngas võrreldes ükskõik, mis päris mäestikuga.
Lõuna-Korea on väga arenenud tehnoloogiliselt. Kusagilt mäletan, et neil on maailma kõige kiirem ja odavam internet. Siis nad ehitavad igasuguseid roboteid, saadavad inimesi kosmosesse, kloonivad loomi ja rongid liiguvad seal 350km/h. Ühesõnaga päris võimas, kuid huvitav, kas neil e-riik on ?

Ahjaa, nende lipp on vist Pepsi pealt maha viksitud.

Välisministeeriumi lehelt leidsin sellise huvitava asja:
"15. kuupäeval (välja arvatud jaanuaris, veebruaris, juulis ja detsembris) toimuvad Lõuna-Koreas üleriigilised tsiviilkaitse õppused. Õppuste tunnusteks on sireenid ning liikluse peatamine. Õppuste käigus palutakse inimestel varjuda metroojaamades asuvatesse varjenditesse. Sellises olukorras tuleb juhinduda kohalike võimude korraldustest." Nii, et saab huvitav olema.

Mainin ära, et kes iganes seda blogi ka ei loe võid vajadusel siin all küsida ja kommentaarida.

No comments:

Post a Comment