Tuesday, May 1, 2012

23.04-30.04


Pühapäeval käisime Goryeongis, mis on tuntud oma maasikate ja ajalooliste vaatamisväärsuste poolest.

Sõit algas mugavas peaaegu tühjas bussis:

Korea set 10 027Korea set 10 028

Suji oli organiseerinud meile transpordi, mis toimetas meid maasikafarmini:

Korea set 10 033Korea set 10 054Korea set 10 062

Süsteem on siis selline, et maksad 6000 woni (4€) ja saad karbi ning tund aeg saad mööda kasvuhooneid ringi käia ja maasikaid õgida, selle karbi saad ka täis panna ja kaasa võtta. Praktikas küll aega seal keegi ei jälgi, kuid me olime ennast juba poole tunniga maasikatest täis söönud ning karbid täis saanud.
Maasikad olid suured ja maitsvad. Peale korjamist hängisime natuke ringi ja rääkisime kohalikega.
Peale seda läksime vabaõhumuuseumisse, kus sai näha vanu Korea maju ja tegeleda traditsioonilise meelelahutusega.


Väga mõnus ja lõbus koht keset kena loodust. Peale seda läksime Gaya kuningriigi muuseumisse, mis on pühendatud ühele traditsioonile, mis selles piirkonnas aset leidis. Nimelt iidsetel aegadel oli Korea klassi ühiskond, mis jagunes orjadeks, talurahvaks, valitsejateks ja sõduriteks. Kui valitseja (isegi kui mitte kõige tähtsam, vaid mõne piirkonna haldaja) suri, siis korraldati suurejoonelised matused.

Üheks tähtsaks rituaaliks oli teenindajate matmine koos valitsejaga. Kes tappis ennast vabatahtlikult, kes maeti sunniviisiliselt elusalt. Nimelt uskumus oli, et siis need teenindajad saavad valitsejat teenindada ka järgmises maailmas.

Mõne tähtsama valitseja puhul võis maetavate teenindajate ja nende perekonna liikmete arv ulatuda sadadesse.

 


Peale neid käike ja käisime Korea grillis. Parim korea söök, mida siit leiab.

Korea set 10 170Korea set 10 171

Tagasisõit enam nii mugav ei olnud, buss oli sama täis, kui hommikused Tallinna trollid. Ühikasse jõudes tegin endale maitomanssikat:

Korea set 10 166SAM_0009

I like turtles:
Korea set 10 167

Selline oli mu pühapäev, aga läbisegi muudel teemadel:
---

Tutvusin korea tüdrukuga, kes oli eelmise aasta kevadsemestril Eestis vahetusüliõpilane.

Korea set 10 001Korea set 10 002Korea set 10 003Korea set 10 004

Rääkis, et muidu oli kõik väga tore. Aga eestlased on tõredad ja kohalikega oli raske sõprust luua. Pean nõustuma – võrreldes korealastega, kellega saab kontakti väga kergesti ja kes on alati valmis aitama on eestlased tõesti veidi sellised. Olen seda kuulnud teiste välismaalaste käest, kes on Eestis olnud pikemalt. Kahju tegelikult, et meid sellistena tuntakse, aga tegelikult palju mööda ei pane ju.

---
30.04 oli meil harukordne võimalus kohtuda Daegu linnapeaga. Harukordne sellepärast, et esiteks siin ei ole üldiselt kombeks poliitikutel rahvaga kohtuda, kui just valimisi pole. Teiseks – korealaste inglise keele tasemest ma juba kirjutasin, Daegu linnapea, aga rääkis head inglise keelt, kuid ta on siiski erand poliitikute seas. Ja rahvusvahelise osakonna töötaja ütles, et see on esimene kord kui ta kohtub välistudengitega.
Ukse peal oli huvitav facecheck – vaadati, et ega meiega korealasi kaasas pole. Hiinlastelt, kes näo poolest on sarnased korealastele, küsiti täiendavaid küsimusi, et kindlaks teha, et nad korealased pole.

SAM_0001SAM_0002SAM_0003

Daegu linnapea on Kim Bum-il, konservatiivse erakonna liige, temal läheb teine ametiaeg.
Saime esitada erinevaid küsimusi, saime nänni ja saime teada Daegu tuleviku kohta. Daegu üritab globaliseeruda, kasutades ära oma keskset asukohta Koreas. Samuti on siin lähedal suured LG ja Samsungi tehased.
Küsimusi oli mitmesuguseid – üldiselt päris asjalikud. Mõned, mis meelde jäid:
Kas Daegus kunagi normaalseid jalgrattateid ehitama hakkatakse – V: me siin midagi juba ehitame, aga praegu pole autojuhid valmis jalgratturite jaoks. Praegu neile meeldib oma 60-80kg keha liigutada 2000kg raskuse autoga.

Miks ei ole Kyungpook Ülikooli juures metroojaama: V: see on eelmise linnapea tegemata jäänud töö. Kuid nüüd me ehitame monoraudteed, mis peaks parandama tunduvalt ühistranspordi olukorda.

Mis on olnud teie raskeim otsus linnapeana: V: raskeid otsuseid teen kogu aeg, kuid päris raske on vastanduda riigivõimule, isegi kui olen samast erakonnast. (Kindlasti tuttav olukord ka mitmetele Eesti omavalitsuse juhtidele)

Räägiti natuke Daegust üldiselt – põhieesmärk on muutuda globaalsemaks. See tõttu korraldatakse erinevaid rahvusvahelisi üritusi – nagu kergejõustiku MM 2011, World Energy Congress 2013 ja World Water Forum 2015.
Samsung on alguse saanud Daegust.

Minu küsimus oli, kas linnavalitsus võtab kuulda noorte häält mingil moel. Kas noorteühenduste või üliõpilasteliitude vahendusel. Kuid tundub, et mitte. Linnapea ei saanudki aru, et mida ma sellega mõtlen. Otsest vastust ei saanudki.SAM_0004SAM_0008


2 comments:

  1. Lugemise käigus tekkis selline küsimus, et miks ei lubatud korealastel loengule tulla ?

    ReplyDelete
  2. Täpselt ei tea, kuid arvan üks teooria mul on. Nad teavad, et välismaalased oskavad kriitilisi küsimusi küsida, mis ei ole korea ühiskonnas sobilik ning vaadatav vahel isegi solvanguna. Võib-olla nad ei taha selliseid asju korea tudengitele näidata.

    ReplyDelete