Wednesday, May 30, 2012

Filipiinid osa 3: Oslob, Panglao, Bohol


Kolmas ja viimane osa Filipiinide reisist, kuid enne üks huvitav olukord, mis tegelikult oleks pidanud käima eelmise osa algusesse.

Busani lennujaamas, kui hakati mulle pardakaarti väljastama vaadati kõhklevalt mu passi ja arutavad töötajad omavahel (Korea keeles, aga nii palju ma sain aru) – “Mis asi see Estonia on? Äkki peaks España olema? Kas on võimalik, et võltspass?” Siis küsisid minu käest:

K: “Excuse me sir, where are you from?”
V: “Estonia”
K: “Ahh, is it in Europe?”
V: “Yes ofcourse, don’t you see? It is an EU passport. Estonia is in northeast Europe, south from Finland.”
K: “Oh really??? Im sorry, im sorry”

16. mai

Täna öösel saabusid lõpuks teised seltsilised. Läksin nendega kohtuma hommikul. Avastasin, et nad olid terve öö väljas olnud ja mitte kõige paremas konditsioonis. Igal juhul mul oli hea meel, sest see Poola tüdruk, kes minuga kaasa tuli oli tüütus kuubis. Ta ei tahtnud absoluutselt midagi teha, ainult hotellis passida ja internetis olla. Ta hakkas juba kolmandal päeval päevi lugema, et millal tagasi Koreasse saab. Enamasti jätsingi ta hotelli arvuti taha, kui välja läksin, sest mida sellisega teed?

Mõne tunni pärast olime valmis liikuma ning läksime alguses poodi, et osta puuvilju hommikusöögiks. Hitiks said minibanaanid ja mangod, mida närisime terve päeva. Meie teekond viis meid Cebu Islandi lõunatippu Oslobi, mis on populaarne koht haidega ujumiseks. Jah – haidega, kuid nendest natuke hiljem, seda me tegime järgmise päeva hommikul.

Philippines 430Philippines 431

Tänu minu filipiino-ameerika tuttavale, kes suundus Oslobi juba enne meid leidsime seal meeldiva kuurordi. Meeldiv ka finantsilises mõttes – ettetormavalt ütlen, et maksime majatuse, paadisõidu eest lähedal olevale saarele ning õhtu- ja hommikusöögi eest vaid 7 eurot per nägu. Sama kuurort pakub võimalust haidega ujuda, see toimub ainult hommikuti 6st 9ni.

Otsustasime õhtu veeta lähedal oleval saarel, sest seal valge liivarand. Selleks rentisime paadi, mis meid sinna toimetas.
Philippines 460Philippines 466Philippines 470Philippines 471Philippines 477Philippines 478Philippines 481

Tagasi jõudes majutusse ootas meid kena õhtusöök. Peab ütlema, et riis Filipiinidel on palju maitsvam, sest see ei ole nii kleepuv kui Koreas. Korea riisi ma pole viimasel ajal peaaegu üldse söönudki
.
Philippines 489Philippines 500Philippines 501

17. mai

Äratus kell 7, et minna haidega ujuma. Tundub hirmuäratav, kuid tegelikult on need haid sõbralikud ja inimestele ohtu ei kujuta, sest neil on väga väiksed hambad ja üleüldse toituvad nad planktonist. Tegemist on nimelt vaalhaidega ehk maailma suurimate kaladega, kelle pikkus on kuni 13 meetrit ja kaal kuni 21 tonni.
Vette ma ei hakanud oma fotokat kaasa tirima nii, et fotod võetud internetist.Vaalhai suurus võrreldes inimesega:


Kogemus oli kõige meeldejäävam osa mu Filipiini reisist. Natukene nüüd protseduurist – iga hommik tulevad ligikaudu 20 kalameest oma paatidega ja hakkavad viskama väikseid krevette ja planktonit vette. Vaalhaid teavad seda ja seepärast tulevadki iga päev samasse kohta sööma.
Lähedalasuvad kuurordid pakuvad turistidele minna kalamehe paadiga vee peale ja sealt minna ujuma haidega. Kuid siin on turistilõks – nimelt see kogu tegevus on kontrollitud kohaliku omavalitsuse poolt ning hinnakiri on reguleeritud. Kõik turistid peavad maksma umbes 22€, kuid kogu see tegevus toimub vaid paarsada meetrit rannikust.
Ma mõtlesin kohe välja, kuidas turistilõksu mitte langeda. Ütlesin, et tahan vaid rentida sorgeldamisvarustuse, mis maksis mulle 1€ ning siis ujusin ise sinna kohta, kus haisid toideti. Natuke kõhe oli, sest ei teadnud mida oodata. Kuid kuna seal oli palju inimesi ja paate, siis arvasin, et pole hullu.
Kui esimest korda nägin seda elukat, siis olin ikka päris imestunud – wow see ikka suur loom. Paar korda nad isegi ujusid minu vastu, päris kõhe, kuid nad vaid jälitasid kalameest, kes paadilt neid toitis ja nad ei teinud ujuvatest turistidest väljagi.

Igal juhul oli kogemus muljetavaldav. Eriti tore on see, et sain olla seal palju tahtsin ning ei pidanud kellegi järgi ootama. Sööt, mida need paadimehed haidele viskasid oli mingid väiksed vähikesed. Need kogu aeg hammustasid mind ning pärast terve keha kipitas.
Peale seda suundusime edasi praami peale, mis viis meid Boholi saarele ja sealt edasi Panglao saarele ja Alona Beachile. Praam pidi väljuma kell 12, me jõudsime napilt enne 12st sinna. Kõik töötajad ja teised reisijad olid seal “suht savi” olekuga. Kedagi väga ei huvitanud, millal see praam tuleb. Teatati vaid, et see on hilinemas, kuid kui palju keegi ei teadnud. Lõpuks tuli praam, kell oli kolmveerand 2.

Aga see inimeste olek täiesti hämmastas mind. Kõigil ootavatel inimestel täiesti lebo olek. Jääb hiljaks, siis jääb pole hulle, lähen võtan mõne õlle. Lõunamaa värk.
Praamisõit oli kogemus omaette. Sigadega, kanadega ühes, mingeid ohutusnõudeid ei eksisteeri. Kuid oli odav, hind 3€.

Philippines 514Philippines 521Philippines 522

Jõudsime Looni, kus kauplesime kohalikelt endale minibussi, mis toimetas meid Alona Beachile.
Koht on suurepärane. Palju restorane, poode, erinevaid majutusasutusi, valge liivarand, palmid, erinevad meelelahutused ja sõbralikud inimesed. Toidud, eriti mereannid, olid väga maitsvad. Kõik oli värske ja ise sai valida leti pealt, mida ja kui palju. 20 minutiga grilliti ja toodi lauda.

Philippines 525Philippines 529Philippines 534Philippines 538Philippines 540Philippines 542

18. mai

Need pildid on tehtud minu enda kaameraga, mitte ei ole netist võetud.

Philippines 585Philippines 587Philippines 588Philippines 715

Laenutasime too päev paadi juhiga, kes meid sõidutas mööda lähedal asuvaid saari ehk island-hopping

Kookost söömas/joomas ja island-hoppingule minek.


Selle saare lähedal sorgeldades õnnestus näha merekilpkonni ujumas. Need päris suured elukad – ligi inimese suurused.

Philippines 608Philippines 614Philippines 617Philippines 621Philippines 629Philippines 631

It’s a snaaake!

Philippines 638Philippines 642

Selliseid värskelt püütud krevette pakuti restoranides.

Philippines 657

Tõenäoliselt parim kala, mida ma elus söönud olen

Philippines 662

19. mai

Täna rentisime minibussi terveks päevaks, et uudistada Boholi saart. Siin on mitmeid vaatamisväärsusi ja turistilõkse.
Eksootiliste loomade aed. Tegelikult avanes seal päris jube vaatepilt, järele mõeldes kahetsen, et sinna läksin ja loomaaeda piletirahaga toetasin. Mis tingimustes nad elavad oli kohutav. See anakonda tundus ainuke, kellel veidikene rohkem ruumi, kuid teistest ma ei hakkagi siia pilte panema.
Philippines 730Philippines 738Philippines 739

Peale seda olime minemas džunglisse jõe peale. Kui ootasime oma paati, siis tegime tutvust selle pärdikuga. Philip andis talle miskipärast oma päikeseprillid ja mõne hetke pärast olid need katki näritud. Kui vihaselt ja jõuliselt ahv need puruks näris...

Philippines 758Philippines 768Philippines 769Philippines 771Philippines 773

Tarsiirid – maailma väikseimaid ahvid ja šokolaadikünkad, mida on siis antud piirkonnas ligi 1700 isendit. http://en.wikipedia.org/wiki/Chocolate_Hills

Philippines 781Philippines 785Philippines 797Philippines 803Philippines 804

Tegin ära köielaskumise üle džungli ja jõe.

Philippines 807


Peale seda sõitsime veel saare peal ringi, nägime kirikuid ja ausambaid. Kuid ei midagi erilist. Peale seda läksin praami peale, mis toimetas mind tagasi Cebusse. Järgmise päeva varahommikul läks lennuk juba tagasi Busanisse. Huvitav oli vaadata lennujaamas, kuidas Filipiinlased palvetasid selle kuju ees enne turvaväravast läbi minekut.

Philippines 829

Hoolimata mu probleemidest, ootamatust väljaminekust reisi alguses ja tüütust reisikaaslasest esimestel päevadel – olen väga rahul, et selle reisi ette võtsin. Sain näha teistsugust Aasiat. Täiesti teistsugune koht ja elulaad , kui Lõuna-Koreas. Usun, et erinevused on isegi suuremad, kui võrrelda Põhja-Euroopat Lõuna-Euroopaga. Näiteks ellu suhtumine on Filipiinidel täiesti teine – lühidalt öeldes, kõik võtavad elu palju vabamalt.

Filipiinid on üks parimaid sihtkohti reisimiseks Aasias, sest

1) Peaaegu kõik inimesed räägivad inglise keelt ning on abivalmid seega ära ei eksi.
2) On võimalik päris odavalt läbi ajada. Loomulikult kui ainult käia mööda turistilõkse ja ööbida rannakuurortides, siis odav ei tule. Turistidele mõeldud rannahotellides on hinnad samad, mis Euroopas Vahemere ääres.
3) Toit on väga maitsev ja odav
4) Filipiinidel on üle 7000 saare ning paljud neist on erinevad ja omavad oma kultuuri.
5) Maailma parimad rannad
6) Leidub nii “tsivilisatsiooni”, kui ka džunglit ja on suhteliselt lähedal üksteisele.
7) Saarelt saarele saab paadiga või lennukiga ning needki on odava hinnaga
Igal juhul ma olen kindel, et ma tulen Filipiinidele veel tagasi. Saari mida avastada tahaks on siin küllalt.

No comments:

Post a Comment