Wednesday, May 30, 2012

Filipiinid osa 3: Oslob, Panglao, Bohol


Nüüd siis kolmas ja viimane osa Filipiinide reisist, kuid enne üks huvitav olukord, mis tegelikult oleks pidanud käima eelmise osa algusesse.
Busani lennujaamas, kui hakati mulle pardakaarti väljastama vaadati kõhklevalt mu passi ja arutavad töötajad omavahel (Korea keeles, aga nii palju ma sain aru) – “Mis asi see Estonia on? Äkki peaks España olema? Kas on võimalik, et võltspass?” Siis küsisid minu käest:
K: “Excuse me sir, where are you from?”
V: “Estonia”
K: “Ahh, is it in Europe?”
V: “Yes ofcourse, don’t you see? It is an EU passport. Anyway Estonia is in northeast Europe, south from Finland.”
K: “Oh really??? Im sorry, im sorry”

Igal juhul tagasi sinna, kus eelmine kord pooleli jäin:

16. mai

Täna öösel saabusid lõpuks teised seltsilised. Läksin nendega kohtuma hommikul. Avastasin, et nad olid terve öö väljas olnud ja mitte kõige paremas konditsioonis. Igal juhul mul oli hea meel, sest see Poola tüdruk, kes alguses minuga kaasa tuli oli tüütus kuubis, kellele alati midagi ei meeldinud ja pidevalt hädaldas. Ta ei tahtnud absoluutselt midagi teha, ainult hotellis passida ja internetis olla. Ta hakkas juba kolmandal päeval päevi lugema, et millal tagasi Koreasse saab. Enamasti jätsingi ta hotelli arvuti taha, kui välja läksin, sest mida sa ikka sellise inimesega teed?

Mõne tunni pärast olime valmis liikuma ning läksime alguses poodi, et osta puuvilju hommikusöögiks. Hitiks said minibanaanid ja mangod, mida närisime terve päeva. Igal juhul meie teekond viis meid Cebu Islandi lõunatippu Oslobi, mis on populaarne koht haidega ujumiseks. Jah – haidega, kuid nendest natuke hiljem, sest seda me tegime alles järgmise päeva hommikul.

Philippines 430Philippines 431

Tänu minu filipiino-ameerika tuttavale, kes suundus Oslobi juba enne meid leidsime seal meeldiva kuurordi. Meeldiv ka finantsilises mõttes – ettetormavalt ütlen, et maksime majatuse, paadisõidu eest lähedal olevale saarele ning õhtu- ja hommikusöögi eest vaid 7 eurot per nägu. Sama kuurort pakub ka võimalust haidega ujuda, kuid see toimub ainult hommikuti 6st 9ni.

Otsustasime õhtu veeta lähedal oleval saarel, sest seal valge liivarand. Selleks rentisime paadi, mis meid sinna toimetas.

Philippines 460Philippines 466Philippines 470Philippines 471Philippines 477Philippines 478Philippines 481

Tagasi jõudes majutusse ootas meid kena õhtusöök. Peab ütlema, et riis Filipiinidel on palju maitsvam, sest see ei ole nii kleepuv kui Koreas. Korea riisi ma enam peaaegu ei söögi.

Philippines 489Philippines 500Philippines 501Philippines 502

17. mai

Äratus kell 7, et minna haidega ujuma. Tundub hirmuäratav, kuid tegelikult on need haid sõbralikud ja inimestele ohtu ei kujuta, sest neil on väga väiksed hambad ja üleüldse toituvad nad planktonist. Tegemist on nimelt vaalhaidega ehk maailma suurimate kaladega, kelle pikkus on kuni 13 meetrit ja kaal kuni 21 tonni.

Kahjuks vette ma ei hakanud oma fotokat kaasa tirima nii, et fotod võetud internetist.

Vaalhai suurus võrreldes inimesega:

Võin öelda, et see kogemus oli kõige meeldejäävam mu Filipiini reisi jooksul. Natukene nüüd protseduurist – iga hommik tulevad ligikaudu 20 kalameest oma paatidega ja hakkavad viskama väikseid krevette ja planktonit vette. Vaalhaid teavad seda ja seepärast tulevadki iga päev samasse kohta sööma.

Lähedalasuvad kuurordid pakuvad siis turistidele minna kalamehe paadiga vee peale ja sealt minna ujuma haidega. Kuid siin on turistilõks – nimelt see kogu tegevus on kontrollitud kohaliku omavalitsuse poolt ning hinnakiri on reguleeritud ka nende poolt. Kõik turistid peavad maksma umbes 22€, kuid kogu see tegevus toimub vaid paarsada meetrit rannikust.

Ma mõtlesin kohe välja, kuidas turistilõksu mitte langeda. Ütlesin, et tahan vaid rentida sorgeldamisvarustuse, mis maksis mulle 1€ ning siis ujusin ise sinna kohta, kus haisid toideti. Natuke kõhe oli, sest ei teadnud mida oodata. Kuid kuna seal oli palju inimesi ja paate, siis arvasin, et pole hullu.

Kui esimest korda nägin seda elukat, siis olin ikka päris imestunud – wow see ikka suur loom. Paar korda nad isegi ujusid minu vastu, siis oli ka päris kõhe, kuid nad vaid jälitasid kalameest, kes paadilt neid toitis ja nad ei teinud ujuvatest turistidest väljagi.

Igal juhul oli kogemus vinge ja väga muljetavaldav. Eriti tore on see, et sain olla seal palju tahtsin ning vältisin turistilõksu. Kuid see sööt, mida need paadimehed haidele viskasid oli mingid väiksed vähikesed või midagi. Sest need kogu aeg hammustasid mind ning pärast terve keha valutas.

Peale seda suundusime edasi praami peale, mis viis meid Boholi saarele ja sealt edasi Panglao saarele ja Alona Beachile. Praam pidi väljuma kell 12, me jõudsime napilt enne 12st sinna. Kuid kõik töötajad ja inimesed olid seal “suht savi” olekuga. Kedagi väga ei huvitanud, millal see praam tuleb. Teatati vaid, et see on hilinemas, kuid kui palju keegi ei teadnud. Lõpuks tuli praam, kell oli juba kolmveerand 2.

Aga see inimeste oleks täiesti hämmastas mind. Kui meil hilineks praam 2 tundi, siis kõik oleksid täiega närvis ja käiksid küsimusas iga 10 minuti tagant, millal praam saabub. Siin, aga oli kõigil ootavatel inimestel täiesti lebo olek. Jääb hiljaks, siis jääb pole hulle, lähen võtan mõne õlle.

See praamisõit oli kogemus omaette. Sigadega, kanadega ühes, mingeid ohutusnõudeid ei eksisteeri. Kuid vähemalt oli odav, maksis 3€.

Philippines 514Philippines 521Philippines 522

Jõudsime Looni, kus kauplesime kohalikelt endale minibussi, mis toimetas meid Alona Beachile.

Koht on lihtsalt suurepärane. Palju restorane, poode, erinevaid majutusasutusi, valge liivrand, palmid, erinevad meelelahutused ja sõbralikud inimesed. Toidud, eriti mereannid, olid väga maitsvad. Kõik oli värske ja ise sai valida leti pealt, mida ja kui palju. 20 minutiga grilliti ja toodi lauda.

Philippines 525Philippines 529Philippines 534Philippines 538Philippines 540Philippines 542

18. mai

Uskumatu, aga need pildid on tehtud täiesti minu enda kaameraga, mitte ei ole netist võetud. Ma ei uskunud isegi, et olin nii ilusasse kohta jõudnud.

Philippines 585Philippines 587Philippines 588Philippines 715

Laenutasime too päev paadi juhiga, kes meid siis sõidutas mööda lähedal asuvaid saari ehk siis island-hopping
Kookost söömas/joomas ja island-hoppingule minek.

Selle saare lähedal sorgeldades õnnestus näha merekilpkonni ujumas. Need ikka päris suured elukad – nii inimese suurused.

Philippines 608Philippines 614Philippines 617Philippines 621Philippines 629Philippines 631

It’s a snaaake!

Philippines 638Philippines 642

Selliseid värskelt püütud krevette pakuti restoranides.

Philippines 657

Tõenäoliselt parim kala, mida ma elus söönud olen…

Philippines 662

19. mai

Täna rentisime minibussi terveks päevaks, et uudistada Boholi saart. Siin on mitmeid vaatamisväärsusi ja turistilõkse.

Eksootiliste loomadeaias. Tegelikult avanes seal päris jube vaatepilt, järele mõeldes kahetsen, et sinna läksin ja loomaaeda piletirahaga toetasin, sest loomad on küll kenad, aga mis tingimustes nad elavad oli täitsa kohutav. See anakonda tundus ainuke, kellel veidikene rohkem ruumi, kuid teistest ma ei hakkagi siia pilte panema, sest see oli lihtsalt jube ja väga kahju hakkas vaestest loomadest.

Philippines 730Philippines 738Philippines 739

Peale seda olime minemas džunglisse jõe peale. Kui ootasime oma paati, siis tegime tutvust selle pärdikuga. Philip andis talle miskipärast oma päikeseprillid ja mõne hetke pärast olid need katki näritud. Olime täiesti hämmastanud, kui vihaselt ja jõuliselt ahv need puruks näris.

Philippines 758Philippines 768Philippines 769Philippines 771Philippines 773

Tarsiirid – maailma väikseimaid ahvid ja šokolaadikünkad, mida on siis antud piirkonnas ligi 1700 tükki. http://en.wikipedia.org/wiki/Chocolate_Hills

Philippines 781Philippines 785Philippines 797Philippines 803Philippines 804

Tegin ära ka köielaskumise üle džungli ja jõe.

Philippines 807

Peale seda sõitsime veel saare peal ringi, nägime kirikuid ja ausambaid. Kuid ei midagi erilist. Peale seda läksin praami peale, mis toimetas mind tagasi Cebusse. Järgmise päeva varahommikul läks lennuk juba tagasi Busanisse. Huvitav oli vaadata lennujaamas, kuidas Filipiinlased palvetasid selle kuju ees enne turvaväravast läbi minekut.

Philippines 829

Hoolimata mu probleemidest, ootamatust väljaminekust reisi alguses ja tüütust reisikaaslasest esimestel päevadel – olen väga rahul, et selle reisi ette võtsin. Sain näha teistsugust Aasiat, kuid see eest väga huvitavat. Täiesti teine koht ikka, kui Lõuna-Korea. Usun, et erinevused on isegi suuremad, kui võrrelda näiteks Põhja-Euroopat Lõuna-Euroopaga. Näiteks ellu suhtumine on Filipiinidel täiesti teine – lühidalt öeldes, kõik võtavad elu palju vabamalt.

Arvan, et Filipiinid on üks parimaid sihtkohti reisimiseks Aasias, sest

1) Peaaegu kõik inimesed räägivad inglise keelt ning on abivalmid seega ära ei eksi.
2) On võimalik päris odavalt läbi ajada. Loomulikult kui ainult käia mööda turistilõkse ja ööbida rannakuurortides, siis odav ei tule. Turistidele mõeldud rannahotellides on hinnad samad, mis Euroopas Vahemere ääres.
3) Toit on väga maitsev ja üsna odav
4) Filipiinidel on üle 7000 saare ning paljud neist on väga erinevad ja omavad oma kultuuri.
5) Maailma parimad rannad
6) Leidub nii “tsivilisatsiooni”, kui ka džunglit ja on suhteliselt lähedal üksteisele.
7) Saarelt saarele saab paadiga või lennukiga ning needki on päris odava hinnaga

Igal juhul ma olen kindel, et ma tulen Filipiinidele veel tagasi. Mitmed asjad jäid veel nägemata

No comments:

Post a Comment